Usadzamy gości przy stole – tablica i winietki


Prawdziwy to zaszczyt ku naszej radości
Móc powitać dzisiaj tak Prześwietnych Gości
Niech się dobrze bawią, jak u siebie czują,
A jedząc i pijąc tradycji hołdują.

Planowanie usadzenia gości przy stołach weselnych jest bardzo ważnym elementem przygotowań weselnych. Jeżeli już zdecydujemy się na winietki i samodzielne zaplanowanie miejsc gościom musimy zrobić to z głową, na tyle wcześniej, aby rozplanowanie przez nas miejsc rzeczywiście miało sens. Takie planowanie miejsc to trudna sztuka – nie zwlekajmy z tym na ostatnią chwilę. Jeżeli znamy już liczbę gości weselnych, siądźmy z narzeczonym, czy z rodzicami,  rozrysujmy wszystkie stoły, krzesła i krok po kroku ustawiajmy gości. Należy pamiętać, że mamy dwie zazwyczaj nieznające się rodziny, ludzi młodych, starszych, dzieci, bliższych i dalszych krewnych. Warto wziąć też pod uwagę stosunki rodzinne, na pewno nie należy usadzać obok siebie skłóconych i poróżnionych rodzin.
Dla ułatwienia, aby goście (zwłaszcza jeżeli jest ich dużo) nie biegali po całej sali wśród wszystkich stołów (których też jest dużo) należy pamiętać o tablicy z planem rozsadzenia gości, którą umieszczamy przed salą.
Na takiej tablicy narysowane i ponumerowane są stoły, przy każdym stole znajdują się nazwiska i imiona gości. Goście po zapoznaniu się z tablicą, z łatwością odnajdą stół z numerem, przy którym znajdą swoją winietkę.
Winietki możemy zamówić razem z zaproszeniami (w takiej samej szacie graficznej) lub zrobić samodzielnie. Można też pomyśleć o zabawnych winietkach, które od jakiegoś czasu są dostępne na rynku.
Główne miejsce na sali zajmują Państwo Młodzi, obok Młodych przy stole zazwyczaj siedzą świadkowie wraz z osobami towarzyszącymi, druhny, drużbowie, najbliżsi przyjaciele. Rodzice siedzą albo z Parą Młodą albo tuż przy stole obok z najbliższą rodziną.
Przy stołach znajdujących się najbliżej Pary Młodej powinni siedzieć osoby szczególnie nam bliskie – dziadkowie, chrzestni, rodzeństwo, kuzynostwo. Dalej usadza się dalszą rodzinę, krewnych i znajomych. Pamiętać tez trzeba o tym, że młodych usadzamy z młodymi, znajomych ze znajomymi, tak aby każdy czuł się dobrze i komfortowo.
 Nie wolno nam zapominać o najmłodszych gościach na weselu – o dzieciach. Warto pomyśleć o zorganizowaniu dla nich osobnego stołu, na którym nie będzie alkoholu, a może znaleźć się specjalne dla nich menu dziecięce.


5 komentarzy

 1. Anonimowy

  Tablica to naprawdę dobry pomysł! Sprawdza się w 100 %

 2. Anonimowy

  witam gdzie mogę dostać takie drucikowe łapki na karteczki z imionami??tak jak jest na wzorze z ferrero??

 3. Kraina Zaproszeń

  To są stojaczki do cen/ etykiet – warto w taki sposób poszukać 🙂

 4. Kraina Zaproszeń

  Fenomenalna sprawa! Goście podchodzą do tablicy znajduja swoje nazwisko i od razu wiedzą do którego stołu się kierować…. Jeśli jest naprawdę duzo gości warto przygotować plan rozsadzenia alfabetyczny.. – to znacznie przyspieszy odnalezienie siebie wśród stołów.
  Kolejnym krokiem sa winietki.. które można wykonać na bardzo wiele sposobów…

 5. Rojals

  Dla mnie najlepsze winietki to własnie te ze słodyczami i takie drewniane (http://plastry-drewna.pl/winietki-weselne/) proste, a wpasowują się np. w drewniane dekoracje i efekt robi robotę! Chociaż nie am co ukrywać, na bardziej nowoczesnych imprezach się nie przyjmą, ale chyba nie ma takich uniwersalnych 😛

Dodaj komentarz