Kurs miłości – nauki dla narzeczonych


Nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe dla obojga narzeczonych. Zwolnione z nich są tylko osoby, które zaliczyły te nauki wcześniej na przykład na lekcjach religii w liceum.
Nauki przedmałżeńskie to zazwyczaj 4 cotygodniowe spotkania trwające miesiąc (lub 4 dni z rzędu).

Nowoczesną formą przygotowania narzeczonych do zawarcia sakramentu małżeństwa są dwudniowe katechezy organizowane zazwyczaj w weekend.
Aby zapisać się na nauki przedmałżeńskie należy dużo wcześniej (najlepiej na około 5 miesięcy przed planowanym ślubem) dowiedzieć się, kiedy i gdzie zaczyna się najbliższy kurs, ile trwa i wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie.
Zajęcia w formie wykładów, dyskusji prowadzone są przez księży, zakonnice, katechetki i osoby odpowiednio przygotowane z wykorzystaniem wielu nowoczesnych technik i metod przekazu.

Nauki przedmałżeńskie są bezpłatne, jednak w przypadku kursów przyspieszonych, weekendowych wymagana jest opłata w kwocie ok. 50zł.
Warunkiem zaliczenia kursu i otrzymania zaświadczenia o odbyciu nauk jest samo uczęszczanie na zajęcia, nie ma żadnego egzaminu.

Dodatkowo narzeczeni muszą udać się do Katolickiej Poradni Życia Rodzinnego na 3 spotkania.
Na rozmowę w poradni lepiej udać się razem. Rozmowa prowadzona jest z każdą parą osobno i trwa około 20 min. Na spotkanie z pracownikiem poradni należy przyjść w godzinach otwarcia poradni. Jeśli pracownik poradni nie może Was przyjąć w danym dniu, poproście o wskazanie innej poradni lub innego terminu. W okresie wakacyjnym dobrze jest sprawdzić, czy w poradni nie ma przerwy urlopowej.
Po spotkaniach narzeczeni również otrzymują potwierdzenie obecności w poradni, które wraz z zaświadczeniem o odbyciu nauk przedmałżeńskich należy przedstawić księdzu.

Dodaj komentarz