Wiązanie krawata – jakiś problem?

Krawat – ozdobny element męskiej garderoby. Elegancki dodatek. Wynalazkiem krawata szczycą się Chorwaci. Pierwsze męskie ozdoby pod szyje pojawiały się w XVII w. Na europejskie salony wprowadził je król Ludwik XIV. 
Współczesne krawaty są o wiele skromniejsze – proste, bez ozdób i bogatych haftów. Od zawsze jednak wiązanie go w poprawny węzeł nastręczało nie lada trudności. Najsłynniejsi krawatolodzy twierdzą , ze dziś istnieje ok. 85 sposobów wiązania. Do najpopularniejszych należą węzeł prosty i windsorski.


W Polsce, w drugiej połowie lat 70. XX wieku, handlową nazwą krawata był zwis męski ozdobnyWprowadzenie tej nazwy tłumaczone jest najczęściej względami politycznymi. Faktem jest jednak, że w owych czasach trwała kampania na rzecz czystości języka polskiego, co polegało na wymyślaniu polskich odpowiedników wyrazów pochodzenia obcego. Ta nazwa w języku potocznym nie przyjęła się, ale ciągle funkcjonuje w dowcipach „z epoki”.

Polsce 2 czerwca jest organizowany Dzień bez Krawata – nieformalne święto w wielu firmach. Krawat jest w większości przypadków obowiązkowym elementem męskiego ubioru, jednak w tym dniu pracownicy odstępują od tej reguły.

Pamiętaj! Prawidłowa długość krawata to długość do paska!

jak wiązać krawat
jak wiązać krawat

fot. Pinterest

Pobierz duże zdjęcia – sposoby wiązania krawata

Oryginalne sposoby wiązania krawata:
SPOSÓB 1
SPOSÓB 2 
SPOSÓB 3


Jeden komentarz

  1. Nanusia ;)

    Wiązanie krawata na 1500 sposobów, już niedługo może się przydać 🙂

Dodaj komentarz