Zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego
- dokumenty stwierdzające tożsamość osób zawierających związek małżeński – dowód osobisty lub paszport,
- dokumenty tożsamości dwóch pełnoletnich świadków.
Zawarcie małżeństwa przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego następuje z zachowaniem uroczystej formy. Kierownik urzędu stanu cywilnego w czasie przyjmowania oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński nosi odznakę, której wzór i sposób noszenia określa właściwy minister. Oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński powinny być złożone publicznie w obecności dwóch pełnoletnich świadków. Kierownik urzędu stanu cywilnego zapytuje mężczyznę i kobietę, czy zamierzają zawrzeć ze sobą małżeństwo, a gdy oboje odpowiedzą na to pytanie twierdząco, wzywa ich do złożenia oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński oraz oświadczeń o wybranym nazwisku każdego z osobna i złożenia wspólnego oświadczenia o nazwisku wybranym dla ich dzieci.
Tekst przysięgi małżeńskiej:
„Świadom praw i obowiązków – wynikających z założenia rodziny- uroczyście oświadczam, – że wstępuję w związek małżeński – z – i przyrzekam,- że uczynię wszystko, – aby nasze małżeństwo było zgodne, – szczęśliwe i trwałe”
Następnie kierownik urzędu stanu cywilnego ogłasza, że wskutek zgodnych oświadczeń obu stron – małżeństwo zostało zawarte.
Opłata skarbowa za sporządzenie aktu małżeństwa – 84,00 zł.
Dodaj komentarz